„ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ” Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Dorota Kowalczyk   
03.05.2018.

W maju obchodzimy rocznice ważnych wydarzeń historycznych, które dla nas Polaków mają ogromne znaczenie.  27 kwietnia  2018 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony majowym świętom. Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią p. Marią Łuczak.

 „Żeby Polska była Polską” tak brzmiał motyw przewodni patriotycznego występu. Muzyczną oprawę przygotował chór szkolny prowadzony przez p. Maksymiliana Milczarka.

 Apel rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie  „przeprowadzili” zebranych przez wieki historii, ukazując wydarzenia, które na stałe zapisały się na kartach naszej Ojczyzny.  Wszyscy uczniowie w skupieniu i z wielką uwagą słuchali słów wypowiadanych przez starszych kolegów. Wykonawcy na scenie pięknie prezentowali się w strojach galowych, co nadało akademii uroczysty charakter. Chór wykonał patriotyczne utwory, które ozdobiły przekazywane wiadomości na temat naszej historii. Usłyszeliśmy m.in. piosenkę J. Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”, „Rotę”, „Polską flagę” „Warszawiankę”, „Dziewczynę z granatem” i wiele innych.

Następnie artyści przedstawili ciekawe informacje na temat 1 maja –Święta Pracy, 2 maja - Dnia Flagi RP oraz najważniejszej daty 3 maja – Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Jak wspomnieli uczniowie nasza Konstytucja, która powstała w 1791 roku, była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po Stanach Zjednoczonych). Uczniowie przypomnieli wszystkim, że maj jest miesiącem, w którym zakończyła się II wojna światowa, dlatego 8 maja obchodzimy  Dzień Zwycięstwa, zaś 9 maja - Dzień Europejczyka. Nie zapominajmy, że jesteśmy Polakami ale i Europejczykami – mieszkamy w zjednoczonej Europie.

Zwieńczeniem uroczystości było zapalenie zniczy i złożenie kwiatów na mogiłach żołnierskich w Górze Św. Małgorzaty.

 

 
 

 

 

 

Zmieniony ( 12.09.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »