OJCZYSTY DODAJ DO ULUBIONYCH ! _CMN_PDF_ALT Print _CMN_EMAIL_ALT
Written by Dorota Kowalczyk   
Saturday, 24 February 2018

Język ojczysty to coś więcej niż tylko możliwość wyrażania osobistych myśli. To przecież skarbnica naszej kultury i doświadczeń. Dlatego wszyscy powinniśmy dbać o jego kultywowanie wyrażające się między innymi przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych, choćby nawet takich jak e- mail czy sms. W myśl sentencji ,, Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata” uwaga uczniów skupiła się przede wszystkim kolejny raz na odkrywaniu jego bogactwa, wyrabianiu świadomości językowej i analizie naszego,, podwórka” językowego.

21. lutego to szczególna data, by móc przypomnieć wszystkim, jak ważny jest szacunek  do języka i dbałość o jego przetrwanie. Udowodnili to na lekcjach języka polskiego uczniowie klas IV – VII.

,, Język to narzędzie przeznaczone nie tylko do porozumiewania się, ale oddawania najdelikatniejszych uczuć i najszczytniejszych myśli, ma swój dźwięk i swoją barwę.”

,,W języku jest wszystko – szept miłosny, modlitwa matki nad kołyską dziecka, chrzęst zbroi rycerskiej i chrzęst miecza, hymn wesela i pieśni żałobnej.”

,,Język jest jak zwierciadło, oddaje w sobie uczucia narodu i nadaje mu kształt. To dokument cywilizacji narodu.”

,,Język to dzieje duszy narodu od zamierzchłych pradawnych czasów po cudną mowę Mickiewicza i współczesnych poetów oraz pisarzy.”

 Uczniowie ułożyli krótkie wierszyki i rymowanki na ten temat np.

21. lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego.

Od morza aż do Tatr

język polski łączy nas.  ( Anastazja Marczak kl. IVb)

 

Język polski nasz ojczysty

jest jak potok bystry,

jak wiosenne lasów szumy

dla Polaków – to powód do dumy! ( Justyna Adamska kl. VIIa)

 

Hej koledzy i koleżanki, czy Wy o tym wiecie?

Że nasz język polski najpiękniejszy jest na świecie! ( Natalia Mikołajczyk kl. Va)

Następnie uczniowie zastanawiali się nad znaczeniem Internetu oraz mediów w kształtowaniu współczesnego języka. Podsumowali, że naród żyje, dopóki język jego żyje, bo bez języka nie ma narodu. Dlatego w tym szczególnym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości niech język ojczysty łączy pokolenia oraz wzmacnia więzy uczuciowe wszystkich Polaków!

 

 

 

Last Updated ( Saturday, 24 February 2018 )
 
< Prev   Next >