ANDRZEJKOWE TRADYCJE Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Dorota Kowalczyk   
28.11.2017.

,, Dziś cień wosku Ci ukaże,

co Ci życie niesie w darze”.

Andrzejki – to zakorzeniona tradycja i okazja do dobrej zabawy a jednocześnie  kultywowania obrzędów ludowych. Jest to ostatni czas zabaw przed rozpoczynającym się adwentem, gdzie główną atrakcją są wróżby. Obecnie dzień ten jest  wesołym spotkaniem towarzyskim dostarczającym wielu przeżyć i emocji, a wróżby traktowane są mniej serio. Impreza ta  co roku cieszy się dużą popularnością zarówno wśród dzieci młodszych, starszych i osób  dorosłych. W naszej szkole odbyły się takie spotkania klasowe. Interpretacja wróżb była różnorodna, ale zawsze miała optymistyczne znaczenie. Serduszka, karteczki, magiczne cyfry, zaczarowane kwiaty, wędrujące buty  pobudziły wyobraźnię uczniów, pozwoliły oderwać się od rzeczywistości i przenieść choć na chwilę w świat marzeń i fantazji. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a wróżący szukali szczęścia w miłości, przyjaźni, nauce oraz życiu codziennym.                     

  Wszystko działo się z przymrużeniem oka , bo przecież wróżby to tylko zabawa, która jednak miała swój  swoisty i niezaprzeczalny klimat.

Pomimo zmian kulturowych bez względu na wiek czy wykonywany zawód wiele osób ulega pokusie andrzejkowych wróżb i chce wziąć los we własne ręce… .

 

 

 

 

Zmieniony ( 12.09.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »