ROK REYMONTA DOBIEGA KOŃCA… Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Dorota Kowalczyk   
05.11.2017.

W związku ze 150. rocznicą urodzin jednego z najwybitniejszych  polskich pisarzy okresu Młodej Polski Władysława Stanisława Reymonta decyzją Sejmiku Województwa Łódzkiego, rok 2017 ustanowiony został Rokiem Reymonta w Łódzkiem.

            Pierwszy NOBLISTA Polski Niepodległej, autor chłopskiej epopei, literackiego obrazu przedstawiającego narodziny Łodzi oraz piewca wsi polskiej przyszedł na świat na Ziemi Łódzkiej we wsi Kobiele Wielkie niedaleko Radomia. Tutaj wychował się, pracował i tworzył. Tutaj rozpoczął swoją literacką karierę i zawsze wracał do miejsc oraz ludzi ze swojego dzieciństwa, z którymi czuł się związany. Próbował w życiu wielu różnych zawodów – był krawcem, pracował na kolei, występował w wędrownych teatrach, zajmował się dziennikarstwem. Jego długa droga do sukcesów literackich nie była łatwa. W roku 1924 otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za powieść ,,Chłopi”.

Aż 8 gmin naszego województwa może pochwalić się udokumentowanym ścisłym związkiem bibliograficznym z Reymontem. Jego postać obok innych osobowości stała się prawdziwą wizytówką Ziemi Łódzkiej. Dzieła takie jak ,, Ziemia obiecana” czy ,, Chłopi”– to właściwe argumenty zobowiązujące bez wyjątku wszystkich do przyjęcia postawy mającej na celu rozpowszechnianie i utrwalanie jego wizerunku oraz dumy narodowej naszej małej Ojczyzny.

Uczniowie najstarszych klas  naszej szkoły wykonali kącik pamięci pisarza przypominający o tym ważnym  wydarzeniu.

 

 

 

Zmieniony ( 12.09.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »