NARODOWE CZYTANIE 2020 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Dorota Kowalczyk   
05.01.2021.

Narodowe Czytanie – to cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania ogólnopolskich dzieł polskiej literatury. Akcja  ta jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku.

W tym roku ( dziewiąta edycja) lekturą została ,, Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Z tej okazji prezydent Pan Andrzej Duda skierował specjalne przesłanie, które wyjątkowo  zachęca do udziału w akcji.

,, Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie , kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przyniesie wiele czytelniczej satysfakcji oraz dumy narodowej z doniosłych dzieł naszych największych pisarzy”.

,, Balladyna” – to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Utwór został napisany w roku 1834, a wydany dopiero 5 lat później, ze względu na brak środków finansowych, o czym tak czule poeta zwierzał się w listach do swojej ukochanej Mamy.

Lektura w ciągu wieków wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów polskich do dziś cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Jej treści zawierają wiele wątków uniwersalnych, które, budują postawy, uczą i pokazują.

W naszej szkole do tej akcji na lekcjach języka polskiego przystąpili uczniowie klas VII – VIII. Czytanie rozpoczęli uczniowie klasy VIII z dyrektorem i jednocześnie swoim wychowawcą Panem M. Milczarkiem.

Choć w tym roku czytanie wyglądało nieco inaczej niż w poprzednich edycjach, cieszymy się, że osiągnęło założony cel. Uczniowie klas VIII  z tej okazji wykonali plakaty do lektury.

 

 

 

Zmieniony ( 05.01.2021. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »