DZIEŃ LOGOPEDY W SZKOLE Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Dorota Kowalczyk   
09.03.2020.

,, Dobre oddychanie – to właściwe przemawianie”

Europejski Dzień Logopedy przypada corocznie 6 marca. Polska włączyła się w te obchody od 2007 roku. W naszej szkole uczniowie bardzo dokładnie  angażują się w pracę podczas terapii logopedycznej, wykonują ze staranną dokładnością ćwiczenia usprawniające motorykę aparatu oddechowego i fonacyjnego. W tym roku szczególny nacisk położony został na prawidłowe oddychanie.  

W mówieniu oddech jest tym, czym benzyna dla silnika pojazdu. Bez dobrego oddechu nie potrafimy mówić przez dłuższy czas bez zmęczenia. Właściwy oddech pozwala nam szeptać, a nawet mówić głośno bez wysiłku.

Należy nauczyć się nabierać tyle powietrza, aby uruchamiała się przepona, a nie klatka piersiowa. Wdech przed rozpoczęciem mówienia odbywa się równocześnie  przez usta i nos.

Dlatego różne ćwiczenia oddechowe typu:  urodzinowe świeczki, bańki mydlane, wiatraczki, kolorowe piórka, dmuchajki, baloniki, trąbki itp.  przygotowują naszych uczniów do pięknego i profesjonalnego mówienia w przyszłości.

 

 

 

 

 


 

Zmieniony ( 09.03.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »