DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Dorota Kowalczyk   
28.02.2020.

  21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999r. Święto ma za zadanie przypomnień narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

W tym czasie odbyły się w klasach IV – VIII lekcje, podczas których uczniowie poznali historię języka polskiego, uczyli się dostrzegać jego piękna, bogactwa oraz znaczenia w codziennym życiu. Warto podkreślić, że kształtowanie kompetencji językowych uczniów, w tym umiejętności poprawnego komunikowania się,  jest jedną  z najważniejszych umiejętności w zakresie kształcenia ogólnego w  szkole podstawowej.

Efektem tych zajęć były plakaty, albumy  promujące język polski, na których znalazły się sentencje, związki frazeologiczne oraz hasła promujące język polski . Niektórzy cytowali klasyków, inni przypominali reguły ortograficzne,  a jeszcze inni czytali łamańce językowe. Dzień ten był też okazją, aby zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego, szczególnie narażonego na zapożyczenia.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego dotyczy wszystkich użytkowników pięknej, choć niełatwej polszczyzny i zawsze aktualne będą słowa, które uczniowie umieścili  w swoich pracach :

Dla Polaka polska mowa- to języków jest królowa

Wszyscy co Polskę kochają, dobrze swój język ojczysty znają

Stop wulgaryzmom – mówimy czystą polszczyzną!

Pod tymi słowami podpisują się również organizatorki  dni języka polskiego w szkole: Grażyna Mikołajczyk i Maria Łuczak.

 

 

 

Zmieniony ( 28.02.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »