KMO Z PRELEKCJĄ NA RADZIE GMINY GÓRA ŚW MAŁGORZATY Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Dorota Kowalczyk   
16.02.2020.

Uczniowie należący do Szkolnego Klubu Młodego Odkrywcy w dniu 31 stycznia 2020 roku mieli przyjemność brać udział w Sesji Rady Gminy Góra Św. Małgorzaty. Obecnym na spotkaniu radnym i sołtysom uczniowie prezentowali wyniki swoich badań i doświadczeń dotyczących zanieczyszczenia powietrza w naszej gminie.

Niestety obraz, który wyłania się z tych pomiarów nie nastraja optymistycznie. Okazuje się, że niestety oddychamy powietrzem niezbyt czystym. Problem nasila się szczególnie wieczorem. W niektórych miejscach o określonych porach normy zanieczyszczeń zostały mocno przekroczone, co nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie.    

Zwracamy się z gorącym apelem NIE PALMY ŚMIECI !!!  wydziela się przy tym bardzo dużo zanieczyszczeń: tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, chlorowodór, cyjanowodór  i inne.

 Spalanie jednego kilograma popularnego PCV, z którego wykonane są wykładziny, butelki, otoczki kabli, folie, powstaje aż 280 litrów chlorowodoru, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny!.  Spalając jeden kilogram pianki poliuretanowej, do powietrza emitowane jest aż 50 litrów cyjanowodoru, który tworzy z wodą truciznę – kwas pruski!.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, folii, gumy czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkunastu a nawet kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych. 

 

                                                                                                

Zmieniony ( 16.02.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »