OLGA TOKARCZUK – LAUREATKĄ LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Dorota Kowalczyk   
30.01.2020.

Dnia 10 października 2019r. Szwedzka Akademia poinformowała świat, że Olga Tokarczuk z Polski została laureatką literackiego Nobla.

Literacka Nagroda Nobla została ustanowiona testamentem Alfreda Nobla z 1895 roku i jest przyznawana od 1901r.

Przed p. Olgą taką nagrodę otrzymali w dziedzinie literatury:

- Henryk Sienkiewicz 1905r.

- Władysław Reymont 1924r.

- Czesław Miłosz 1980r.

- Wisława Szymborska 1996r.

Wszyscy tego samego dnia 10 grudnia, który jest tradycyjną datą ceremonii.

Uczniowie naszej szkoły w ramach lekcji języka polskiego przygotowali plakaty i prezentacje multimedialne dotyczące drugiej kobiety i pierwszej prozaiczki w dziedzinie literatury nagrodzonej po 23 latach najwyższym zaszczytem na świecie. Uczniowie mówili o wielkim święcie dla polskiej literatury oraz przedstawili postać p. Olgi Tokarczuk. Pisarka otrzymała tę prestiżową nagrodę za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia. Dzieła, które zostały docenione, to: ,, Księgi Jakubowe” i ,,Bieguni”. Komitet Noblowski docenił polską pisarkę za umiejętność spojrzenia na rzeczywistość z szerszej perspektywy,, z lotu ptaka” oraz połączenie sprytu i dowcipu.

Na zakończenie uczniowie złożyli p. Oldze serdeczne gratulacje oraz wypowiedzieli słowa najwyższego uznania. Podziękowali za ten sukces, że rozsławia nasz kraj i polską literaturę na świecie.

 

 

 

Zmieniony ( 30.01.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »