“IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ !”, Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Dorota Kowalczyk   
17.12.2019.

 

 

Nasz szkoła przystąpiła do super kampanii organizowanej przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg. Projekt pt. “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ !”, która polega na własnoręcznym napisaniu przez uczniów życzeń świątecznych.

            Celem kampanii jest zwrócenie uwagi, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych.
            Pierwsi uczniowie już uwolnili swoją kreatywność i pomysłowość, napisali przepiękne życzenia a następnie wspólnie z wychowawcą wysłali swoje pocztówki.

CZY WIESZ, ŻE…

·        Pojedyncza wiadomość SMS ograniczona jest do 160 znaków nieprzypadkowo. Fiedhelm Hillebrand przeprowadził analizę, w której udowodnił, że jest to w znaczący sposób podyktowane przez głęboko zakorzenione ludzkie przyzwyczajenie, zgodne z tradycyjną formą podtrzymywania więzi. Cóż to za badania przeprowadził Hillebrand? Przejrzał stosy pocztówek, na których jak się okazało w większości przypadków znalazło się około 150 znaków.

·        3 grudnia 1992 roku brytyjski inżynier Neil Papworth wysłał pierwszą w historii krótką wiadomość tekstową. SMS o treści „Merry Christmas”. Otrzymał ją dyrektor spółki Vodafone Richard Jarvis. Nie mógł jednak odesłać równie miłej wiadomości zwrotnej, ponieważ w 1992 roku komórki nie posiadały jeszcze klawiatur, a sam nadawca pierwszego SMS’a wysłał wiadomość z komputera stacjonarnego.

·        Brytyjski ilustrator i malarz akademicki - John Callcott Horsley, zaprojektował pierwszą kartkę świąteczną w 1843 roku. Samą inspirację zaczerpnął od przyjaciela i urzędnika. Sir Henry Cole, zainteresowany w tym czasie rozwojem poczty, marzył aby mogła ona służyć „zwyczajnym ludziom”. Współpraca przyjaciół przyczyniła się do wydania około 50 egzemplarzy takich kartek.

 

 
 

 

Zmieniony ( 17.12.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »