WYCIECZKA KLAS TRZECICH I CZWARTEJ Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Dorota Kowalczyk   
05.10.2019.

W ramach realizacji w naszej szkole projektu ekologicznego uczniowie klas trzecich i czwartej wraz z wychowawczyniami: p. D. Kowalczyk, p. A. Romek, p. G. Mikołajczyk, p. A. Zyl, p. A. Kubiak wzięli udział w wycieczce -  Spalski Park Krajobrazowy. Jest on jednym z trzech w województwie, który obejmuje tereny położone wzdłuż Pilicy. Zaś dolina rzeki oraz rozległy kompleks leśny są głównym przedmiotem ochrony przyrody.

Okolice Spały są również pełne pamiątek historycznych i współczesnych. Dlatego królewskość miejscowości  Inowłódz potwierdził już w XIV wieku  Kazimierz Wielki, budując zamek. Był on na owe czasy dość silną warownią, która miała strategiczne znaczenie. Największe wrażenie zrobiło tu na nas miejsce tortur i straceń.

 Po obejrzeniu pięknej panoramy z wieży zamkowej, udaliśmy się do Centrum Przygotowań Olimpijskich w Spale. Teren ośrodka zajmuje 22ha i posiada wspaniały mikroklimat lasu. Tutaj trenowały i nadal trenują polskie gwiazdy sportu. Obiekt posiada nowoczesną infrastrukturę, gdzie można uprawiać niemalże wszystkie dyscypliny sportu.

 Spała jest do tej pory myśliwską rezydencją, o czym świadczy  okazały pomnik żeliwnego żubra, przy którym wszyscy mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

W Konewce zwiedziliśmy bunkry- najstarsze w Polsce pohitlerowskie schrony, nie tylko dla ludzi, ale i pociągów. Koniecznie trzeba było tutaj przejść trasę podziemną, która dziś jest już atrakcją turystyczną. Po pełnym emocji przejściu korytarzy  trafiliśmy  do skrajności, którym jest Skansen rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Najbardziej rozbudowanym eksponatem jest tutaj młynarstwo, zaś w dziale,, Wojenne trofea” uczniowie mogli zobaczyć liczne militaria i eksponaty pochodzące z przeszłości. Perełką skansenu, która przyciągnęła uwagę uczniów, jest budynek poczekalni kolejowej o nazwie ,, Wolbórka” z przystankiem Czarnocin.

O tym, że na wycieczce zobaczyliśmy bardzo dużo, będą nam przypominać zdjęcia, pamiątki oraz przede wszystkim pozostaną wspomnienia. Wyjazd ten uświadomił, że nie należy szukać daleko tego, co jest piękne. Nasze województwo kryje wiele wspaniałych miejsc, które warto zobaczyć i poznać bliżej! Dlatego polecamy wszystkim Zielone okolice Spały!

 

 

 

 

 

 

Zmieniony ( 05.10.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »