NARODOWE CZYTANIE NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Dorota Kowalczyk   
10.09.2019.

Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku przypadła na dzień 7 września.  Odbywa się ona corocznie w wielkich miastach i małych wioskach, na uczelniach i w bibliotekach, w teatrach, parkach, na rynkach miast, w domach kultury i remizach strażackich.

W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie (8). Pan Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką dokonali wyboru spośród stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Jest to wybór tekstów, którym wspólnym mianownikiem jest polskość. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.

Uczniowie klas IV - VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Górze Św. Małgorzaty i nauczyciele pod kierunkiem polonistek G. Mikołajczyk i M. Łuczak aktywnie włączyli się do tej akcji. W szkole na każdej lekcji języka polskiego czytane były fragmenty wskazanych nowel. Akcję szkolnego czytania rozpoczął Pan Marcin Przepióra – dyrektor szkoły, który przeczytał wzruszający fragment życia ociemniałej dziewczynki z noweli  B. Prusa ,, Katarynka”.

Podczas tej lekcji uczniowie dowiedzieli się, że teksty te nic nie straciły na swej aktualności. Nadal uczą, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i dobrocią oraz  nie wolno nam tracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Szkolne czytanie było okazją nie tylko do promowania czytelnictwa wśród uczniów, ale też rozwijania wrażliwości na piękno języka ojczystego. Lekcja udowodniła, że bogactwo literatury polskiej ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wartości.

 

 

                                                                            GALERIA ZDJĘĆ

                                                                                               

Zmieniony ( 10.09.2019. )
 
« poprzedni artykuł