ROK DLA NIEPODLEGŁEJ CZYLI W DRODZE KU WOLNOŚCI! Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Dorota Kowalczyk   
29.09.2018.

 ,,Ojczyzna – to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć”

 

Narodowe Święto Niepodległości – to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń, kraj nasz odzyskał wolność.

Zaborcy niszczyli elementy patriotyczne, a szczególnie prześladowani byli poeci, pisarze i inteligencja. Często chronili się za granicą , aby stamtąd wpływać na losy kraju. To oni zagrzewali piórem naród polski do boju, analizowali, dociekali i starali się podnosić Polaków na duchu. Wielu z nich zostało wysłanych w głąb Rosji  jako skazańcy z brakiem możliwości powrotu do kraju. Wielu z nich tam skończyło życie. Wówczas to literatura stała się ważnym orężem w tym wielkim boju, a Ojczyzna była najwyższą wartością, dla której trzeba było żyć, tworzyć i umierać.

Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud wszystkich Polaków podejmowany w celu zachowania polskości. Bohaterowie tamtego okresu mimo aresztowań, szykan, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom żyjącym już w odrodzonej Polsce.

W związku z okrągłą 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas siódmych i ósmych z pomocą pań polonistek wykonali pamiątkowy kącik symbolizujący to wydarzenie. Szkolny holl stał się salonikiem literackim, przy którym można zatrzymać się, podumać o przeszłości Ojczyzny oraz przede wszystkim cieszyć się z szeroko rozumianej wolności.

 

Zmieniony ( 29.09.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »